Makaleler

okula-yeni-baslayacak-cocuklarin-okula-uyum-sureci-2

Okula Uyum Sürecinde Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaz tatilinin ardından okula geri dönüş ve adaptasyon ailelerin yeni gündemini oluşturuyor. Her çocuğun okula adaptasyonu farklı olabiliyorken bu adaptasyonu kolaylaştıracak bazı önerileri ve dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak istedik.

  • Okula yeni başlangıçlarda öğretmenin çocukla güven ilişkisi kurabilmesi, adaptasyonun en önemli koşuludur. Öğretmene, ebeveynlerin güvendiğinin çocuk tarafından gözlenmesi bunun yanında ebeveynlerin kaygılarını çocuğun yanında konuşmamaları, mimik ve jestlerle yansıtmamaları çok önemlidir. Çocuğun fikren alışması için hazırlık sürecine önem verin. Örneğin; Okula karar verildikten sonra ebeveyn le yapılacak küçük-kısa ziyaretler, okul alışverişinin birlikte yapılması, listedeki ihtiyaçların kendi tercihleri doğrultusunda hazırlanması, gibi şeyleri birlikte yapabilirsiniz.
  • Okulun ilk günlerinde ağlayarak gitmek istemediğini söyleyen çocuğunuz karşında kararlı durun. Öncelikle onu sakinleştirin, kaygı ve korkusunun altındaki sebebi öğrenmeye çalışın ve varsa yanlış bilgilerini düzeltin. Yapabiliyorsanız ilk 3-5 gün kısa sürelerle başlayıp, okulda kalma süresini giderek uzatın. Bu kısa süreleri etkinlik ve faaliyet üzerinden açıklayın. (Örneğin; taç yapma etkinliğinizden, bahçe saatinizden sonra seni alacağım)
  • Yapabiliyorsanız ilk günler çocuğunuzu kahvaltı ve öğle yemeğine bırakmayın. Yemek her çocuk için ayrı bir oryantasyon gerektirir ve çoğu çocuk yemekle ilgili bir sorun yaşar veya evden belli bir alışkanlığı vardır. Bunun okula alışma sürecinde çocuğun karşısına ek bir zorluk olarak çıkmasını istemiyoruz.
  • Okula götürüp, adaptasyonu takip edecek Veli’nin, çocuğun kolay ayrılabileceği biri olması onu bırakmanızı kolaylaştıracaktır (örneğin anneanne çocuğun ağlamasına “kıyamayan”, ona “hayır” diyemeyen bir yapıdaysa bu durum süreci zorlaştırıp, uzatacaktır.)
  • Okuldan sonra “Okul nasıldı? Öğretmenini sevdin mi? Öğretmenin sana iyi davranıyor mu? Yarın tekrar gidelim mi? Gibi soruları çocuğunuza yöneltmeyin. Okulu bitirdikten sonra okulla ilgili konuşmak istememesi normal olup, olabildiğince kaliteli zaman geçirmeye çalışın. O hazır olduğunda okuldan kısa kısa bahsetmelere başlayacaktır.
  • Okuldan getirdiği faaliyetlerini büyük bir özenle inceleyip, anlatmak istiyorsa ondan dinleyin ve sergileyin.

 

Tüm bunları yapmanıza rağmen çocuğunuz 3 haftayı aştığınız halde okula alışmakta zorlanıyorsa, orada yemek yemiyor, tuvaleti kullanmıyor, gece kabuslar görerek uyanıyorsa mutlaka bir uzmandan değerlendirme ve görüş alın.

 

Uzm. Psk. Duygu KARAKULAK TAKVİM

Çocuk&Ergen Psikoloğu

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

davranış problemleri

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ PROBLEMLERİ

Şimdi bir hayal çalışması yapalım.. Düşünün ki bir sabah gözlerinizi açıyorsunuz ve kim olduğunuza, nerede …

oyun terapisi

Oyun Terapisinin İşlevi

Oyunun çocuğun hayatında paha biçilmez bir değeri vardır. Henüz dil gelişimi tamamlanmamış çocuklar, oyun üzerinden …

Romantic-Couple

Romantik İlişkilerde Bağlanma

Bağlanma kuramı, John Bowlby tarafından ortaya konulmuş olan ve kişilerin yaşamlarına psikolojik, zihinsel ve sosyo-duygusal …