Makaleler

okula-donus-cocugunuzu-korkutuyor-mu (2)_750x430

Okula Dönüş Bazı Çocuklar için Daha Zorlayıcıdır

Okula Dönüşü Kolaylaştırın

Her çocuk okula dönerken zorluklarla karşılaşabilir. Fakat psikolojik problemler yaşayan çocukların yüzde 20’si için okula dönüş zamanı oldukça zorlayıcıdır. Yaz etkinliklerinden farklı olarak okul ortamı, pek çok farklı şey ister çocuklardan. Mesela yerinde oturmak; organize olmak; görevi tamamlamak; ve yeni,  yapılandırılmış bir günlük programa uyum sağlamak. Bunun yanında okul, çocukların ebeveynlerinden ayrılmalarını ve akranları ile etkileşime geçmelerini gerektiren bir yerdir. Okula uyum için gerekli beceriler; kaygı bozukluğu, ayrılma problemi, özgül öğrenme sorunları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve gelişim bozuklukları olan çocuklar için muazzam zorlu görevlerdir.

İşte ebeveynlerin okula başlamak için çocuklarla ilgili bilmeleri gereken altı şey:

1-Ruh sağlığı sorunları okula geri dönünce yine ortaya çıkıyor.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar, yeni bir programı nasıl yöneteceklerini öğrenmek için çok fazla yardıma ihtiyaç duyarlar. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun kaygısını azaltmak için sakin, çözüm odaklı davranışı modelleyerek ve aile hayatında; yemek zamanı, ev ödevi ve yatma rutinleri uygulayarak işe başlayabilirsiniz. Fakat çocuğunuz aşırı kaygı belirtileri gösteriyorsa ve okulda alışılmadık zorluklar gösteriyorsa, kaygılarınızı hemen çocuğunuzun öğretmeni ve bir çocuk ergen psikoloğu ile konuşmalısınız. Bu sayede çocuğunuzun sorunlarının yaşla uyumuna bakılıp gerek görüldüğü takdirde destek alabileceksiniz. Böylelikle sorun derinleşmeden çözüme ulaşmak daha kolay olacaktır.

 

2- Çocukların beyin yapıları önemli ölçüde değişiyor.

Çocukların beyinlerinde, özellikle de ergenliğe girerken büyük değişiklikler meydana gelir. İletişimi bu hassas zamanda açık tutmak önemlidir, Çünkü gençler yetişkin gibi görünmeye başladıklarında ve yetişkin olduklarını düşünürken, stresi yönetme becerisine sahip olmayabilirler. Çocuğunuzla okuldaki zorluklar ve yeni deneyimler hakkında konuşmaya henüz başlamadıysanız, şimdi mükemmel bir an. Çocuğunuzu eleştirmeden onun daha doğru başa çıkma becerileri geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle ihtiyaç duydukları yeni becerileri gelişen beyin ağlarına katmalarına yardımcı olmuş olacaksınız.

 

3- Endişeli ebeveynler kaygılı çocukları okula gönderiyor.

Kaygı (Anksiyete) bozuklukları genetik olabilir. Bu da çocuğun kaygıya karşı daha hassas olması anlamına gelebilir. Genetik faktörlerin yanında yeni bir deneyime başlayan çocuk bilinmez durumu çevresindekilerin tepkileri ile anlamlandırmaya çalışır. Tam bu noktada çocuğun okul sürecine, öğretmenine, okuluna, arkadaşlarına dair kaygıları olan bir anne/baba, bunları almaya hazır bekleyen çocuğuna geçirecektir. Çocuklar gerçekten sünger gibidir, enerjiyi emer ve etraflarındaki davranışları benimserler. Özellikle çocuğun bir okula hazırlanmasına yardımcı olurken,  yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri, sakin ve kendine güvenen davranışlarda bulunmaktır.

 

4- Öğretmenler, belki düşündüğünüzden bile daha önemlidir.

Öğretmenler çocuğun gözüyle çocuğun ailesini tanır ve çocuğun anne babası etrafta olmadan nasıl davrandığını öğrenir. Bu, ebeveynlerin çocukları hakkındaki her türlü bilgiyi öğretmeninden alabileceği anlamına gelir. Öğrenme zorlukları, akran problemleri, akademik başarılar ve yakın arkadaşlıklar hakkında her türlü bilgi gibi.

Öğretmenler müttefiktir ve düzenli olarak onlarla konuşmalısınız.

Sormak için bazı iyi sorular şunlar olabilir: Çocuğum okulda nasıl?

Sosyal veya akademik becerileri hakkında herhangi bir endişeniz var mı?

Bir şey için yardımıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?

 

5- Ödev zamanı çok önemlidir.

Öğrenim zorlukları olan küçük çocuklar, ve aslında her çocuk, ebeveynlerin ev ödevlerine yardımlarından pozitif olarak yararlanabilirler. Ebeveynler, her akşam yapılandırılmış bir “ödev saati” için zaman ayırmalıdır.

İyi bir rutin şöyle başlayabilir: Çalışmak için masa üzerinde alan yaratın; sırt çantasını temizlemesine yardım edin; günün ödevlerini gözden geçirin; ve ev ödevi ile ilgili sorulara bakın.

Çocuğunuzun öğrenme alışkanlıklarını güçlendirirken, nerelerde zorlandığını ve nerelerde iyi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Pozitif ve teşvik edici olun.

 

6- En kötüye odaklanmayın.

Çocuklar farklı zamanlarda büyür ve gelişir. İdeal olarak, bir çocuk beklenen zaman dilimlerinde çeşitli beceriler kazanacaktır, ancak bir alanda bir diğerinden daha hızlı veya yavaş gelişebilir.

Bazı 5 yaşındaki çocuklar harflerin seslerini zor söylerken, bazı çocuklar ise akıcı bir şekilde okuyabilir. Bu bazı ebeveynleri endişelendirebilir. Ancak bir gelişme alanındaki bir gecikme, bir çocuğun bir bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, öğretmeniyle konuşun. Tecrübeli bir öğretmen, çocuğunuzun 300 kadar çocuğa göre ilerlemesini çerçeveleyebilir. İyi öğretmenler çok değerli müttefiklerdir.

 

Yazar: Harold S. Koplewicz, MD

Derleyen: Psikolog İlayda Mutlu

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim Programı

Önceki Duyurularımız Çocuklarda Sosyal-Duygusal Beceri Geliştirme  SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim …

Film Analizi

Önceki Duyurularımız Film Analizi İçimizdeki Yabani Hikayeler 1 Sosyal Medya Kullanımı ve Online İtibarınız Film …

Filial Terapi

Filial Terapi Filial Terapi Filial Terapi (Anne Çocuk İlişki Güçlendirme Programı ) Filial Terapi grup oturumlarına …