Makaleler

hipnoterapi-mayıspsikoloji

Hipnoterapi Nedir, Ne Değildir?

 

Hipnoz, dikkatin yoğunlaştığı ve telkin alma yeteneğinin arttığı, uyku ile uyanıklık arası bir bilinç halidir. Hipnoterapi ise, hipnozun tedavi amaçlı kullanım şeklidir. Kişinin hipnoz esnasındaki konsantrasyon durumu kullanılarak, bilinç ve bilinç dışına yönelik çerçevelenen telkinlerle destekleyici bir terapi yönelimi oluşturulur.

Kimler Hipnoterapi Uygulayabilir?

Hipnoterapi sadece bu işin eğitim sürecinden geçmiş psikiyatrist ve psikologlar tarafından uygulanması gereken etkili bir tedavi yaklaşımıdır.

Hipnoz esnasında bakış, söz ve düşünce oldukça önemlidir. Kişi arzu edilen duruma yönelik yapılandırılmış telkinlerle istediği duruma doğru çekilir. Zihin rahat ve gevşemiş durumda, vücut dinlenme halindedir ve bilinçli pozisyondaki bütün zihinsel dirençler kalkmıştır. Kişi verilen telkinlere açıktır.

Hipnoterapi esnasında kişi istemediği bir bilgiyi hipnoterapist ile paylaşmaz. Hipnozdan uyanamamak ya da çıkamamak gibi bir durum yoktur. Danışan, herşeyin farkında ve aslında terapist ile işbirliği içindedir. Amaç, kişinin dikkatini toplayarak tüm vücudunu rahatlatıp telkine daha duyarlı bir hale getirmektir.

Hipnoterapi Hangi Şikayetler için Kullanılabilir?

Hipnoterapi; Psikolojik kökenli ağrılar, uyku ve yeme bozuklukları, depresyon, öfke problemi, kaygı bozukluğu, fobiler gibi birçok alanda etkinliğini kanıtlamış bilimsel bir tedavi tekniğidir.

Hipnoterapinin Yan Etkisi veya Zararı Var mı?

Hipnoterapinin hiçbir yan etkisi bulunmazken, en olumsuz yanı, herkesin eşit derecede hipnotize olmamasıdır. Danışanın hipnoterapiye alınmadan önce yapılan değerlendirme görüşmesi önemlidir. Yine kişinin terapistle kuracağı güvenli ilişki ve telkine duyarlılığı hipnoz derinliğinde belirleyicidir.

Hipnoterapi nasıl yapılır?

Hipnoterapi tedavisinde birden fazla yöntem uygulanmaktadır. En sık kullanılan yöntem, danışanın dikkatini belirli bir nesne üzerinde odaklamasıdır; ardından tüm vücudu gevşemiş bir hal alıp, trans derinleştikten sonra , terapist varolan soruna yönelik yapılandırılmış telkinleri vermektedir. Hipnoz başlangıçtan itibaren üç bölümden oluşur. Transa girme, telkin verme ve transtan çıkma şeklindedir. Kişi etrafında olup bitenlerin farkındadır, fakat hafif bir uyku hali vardır.

Hipnoterapi bir bilinçdışı çalışmasıdır. Bilinç halindeki bir zihin, geçmiş ve şimdinin etkileriyle hareket ederken, kişi trans halindeyken tüm dirençler ortadan kalkmıştır. O esnada verilen telkinler büyük oranda gerçekleşmeye hazırdır.

Kişinin değişim için istekli olması hipnoterapi için yeterlidir. Psikotik rahatsızlıklar haricinde farklı tekniklerle her danışan grubuna uygulanabilir. Çocuk, genç, yetişkinler ve yaşlılarda hedeflenen ve gerekli olan tüm davranış değişimlerinde uygulanabilen hızlı ve etkin bir yöntemdir.

 

Psikolog-Hipnoterapist

Dilay Süloğlu

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vajinismus

Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tedavisi

Vajinismus nedir? Halk arasında “ilk gece korkusu” olarak bilinen vajinismus, kadının cinsel yakınlaşma sırasında, …

iliskide-guven-sorunu-nasil-asilir

EVLİLİKTE GÜVEN OLUŞTURMANIN 5 YOLU

1-Sonunu getirin! Verdiğin sözler küçük bile olsa tut. Eğer belirli bir saatte evde olacağını söylediysen, bir …

filler, şema terapi

Şemalarınızın Tutsağı Olmayın

  “Başkalarının beni tanıdıkça sevmeyeceklerini düşünüyorum.” “Tek başıma hiç bir işi …