Makaleler

dislexia1

Disleksi Tanısı Olan Çocuğunuzla Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey

Disleksisi olan çocuğun daha başarılı olmasını sağlayacak günlük alışkanlıklar.

Disleksi tanısının ardından çocuğa bunun ne demek olduğunun doğru bir şekilde anlatılması; çocuğun yaşadığı çaresizliği aşmasına yardımcı oluyor. “Bu bir hastalık değil, farklılık. Üstelik bunu aşmak istediğinde kullanabileceğimiz birçok yöntem var.” Bu disleksi ile çalışacağımız çocuklarımıza kurduğumuz ilk cümle oluyor. Merkezimizde disleksi ile çalışırken fark ettik ki ebeveyinler, çocuğunun başarısına yardımcı olan bazı günlük alışkanlıklar uygulayabiliyor. Bugün de sizinle bu alışkanlıkları paylaşmak için, yurtdışında disleksi ile çalışan merkezlerden de topladığımız bilgilerle bu yazıyı derledik.

Sabahları hareket etmesine izin verin. Bu trambolinde zıplamak olabilir, müzik eşliğinde dans etmek ya da sadece bahçede koşuşturmasına izin vermek olabilir. Her sabah okula gitmeden biraz dışarı çıkmasını destekleyin çünkü egzersizin okulda geçecek daha kurallı saatler için önden biriken enerjiyi boşaltmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Ve teneffüs saatlerinin bahçede geçiyor olduğundan emin olun. Örneğin; ödevini yapmadığı için teneffüste ödev yapma uygulamasının bir sonraki dersi verimsizleştireceğini bilmeniz ve öğretmeninizle paylaşmanız önemlidir.

Sağlıklı bir kahvaltı yaptırın. Çocuğumuzun dikkat ve odaklanma problemi yaşama ihtimali diğer çocuklara göre daha yüksektir. Dikkatinin kısa sürede dağılacağını düşünüyorsak, o aralara atıştırma ve hareket saati koyarak daha planlı molalar yaratabilirsiniz. Bu daha yoğun ama kısa kısa çalışma programı oluşturmak anlamına geliyor. Atıştırma saatlerinde yoğurt, ceviz, fındık, meyve ve bitki çayları hazırlayabilirsiniz.

Bir rutininiz olsun. Disleksi tanısı almış çocuklarımızın çoğunda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite tanıları da olabiliyor. Geç tanı almış ve anlaşılamamış çocuklarımızda davranış bozukluğu da bunlara eklenebiliyor. Bir rutinle devam ediyoruz bu sayede çocuklar bir sonrasında ne yapacağımızı biliyorlar. Ne zaman rutinden şaşsak, çocukları tekrar organize etmek ve dikkatlerini toplamak zorlaşıyor. Zaman yönetimi, planlama becerisi mutlaka geliştirilmesi gereken beceriler oluyor.

İnceleme, inceleme, inceleme! Birkaç yıl önce yineleyerek öğrenme terimini öğrendim. Yineleyerek öğrenme dilsel bilginin disleksik kişinin beyninde iyi yer edinmesi için gereken süreç için kullanılıyor. Sesleri, heceleri, kelime kartlarını ezberlemekteki otomatiklik eksikliği moral bozucu derslere ve akıcılık eksikliğine sebep oluyor. Bu yüzden ses ve kelime kartları hazırlayın ve her gün bunları birlikte inceleyin. Evinizin bir köşesine öğrenme panosu oluşturun ve hedef aldığınız yeni bilgiler bu panoya yerleşsin. Bunu bir oyun haline çevirin. Okumadan önce bir ısınma hareketi gibi kullanın. Örneğin; onları olabildiğince hızlı okumaya çalışsın ki kartları ters çevirebilsin.

Güçlü yönlerine vurgu yapın. Okumayı ve yazmayı öğrenmek disleksik çocuklar için zor bir süreç. Baskıyı biraz azaltmak için çalışma sırasında bazen ara verip çocuğa kelimenin anlamını sorar ve bir cümle içinde kullanmasını isteyin. Bu da çoğu zaman çok eğlenceli ve ilginç sohbetlere yol açıyor. Sanki yazdığı için bir ödül gibi oluyor. Ayrıca yapabildiği şeyleri araya serpiştirmek onun motivasyonunu yükseltecektir.

Not alın. Her günkü çalışmalarınızdan sonra güçlü ve zayıf yönlerini not alın ki ertesi gün neye ihtiyacı olduğunu tam olarak bilin. Örneğin b v d harflerini karıştırıyorsa bu harfleri içeren kartlar hazırlayın ki daha fazla pratik yapabilsin. Ayrıca birkaç gün önce yapamadığı bir şeyi yapabildiğini görmek hem onu hem de sizi heveslendirecektir.

Öğrenmesini gözlemleyin. Neden bilmiyoruz ama bazı günler öğrenmek daha kolayken bazı günler daha zor olabiliyor. İyi bir günse daha uzun çalışıp, zor günlerden biriyse, kısa kesip başka bir alana geçiş yapın.

Geçirdiğiniz duyguya dikkat edin. Bu çalışmaları planlar ve uygularken hangi duygu durumda olduğunuz işin en önemli kısımıdır. Eğer öğretmen moduna kaymak size iyi gelmiyorsa bu çocuğunuza da iyi gelmeyecektir. Hatta bozulan ilişkinizle birlikte işler daha da kötüye gidecektir. Böyle bir şey fak ediyorsanız bu çalışmaları yürütecek bir yardımcı, aba veya öğretmen ile anlaşmanızın en sağlıklı yol olacağını unutmamak gerekir.

Her çocuk öğrenir.
Bazen aynı anda bazen farklı anda
Bazen aynı yolla bazen farklı yolla.

Uzm. Psk. Duygu K. Takvim & Stj. Psk. Zeynep Gözde Binbir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim Programı

Önceki Duyurularımız Çocuklarda Sosyal-Duygusal Beceri Geliştirme  SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim …

Film Analizi

Önceki Duyurularımız Film Analizi İçimizdeki Yabani Hikayeler 1 Sosyal Medya Kullanımı ve Online İtibarınız Film …

Filial Terapi

Filial Terapi Filial Terapi Filial Terapi (Anne Çocuk İlişki Güçlendirme Programı ) Filial Terapi grup oturumlarına …