Makaleler

fotoğraf (1)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite ile Savaşan Ebeveynlere 10 İpucu

DEHB ile Büyüyen Çocukların Ebeveynlerine 10 İpucu
Yerinde duramayan, dikkatini toplayamayan ve yönerge takip etmekte güçlük çeken çocuğunuz için yardımcı olacak 10 İpucu.
1- Yönlendirici Olun
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların plan ve organizasyon becerileri zayıftır. Sizin yönlendirici yaklaşımlarınızla çocuğunuza kendi otokontrolünü sağlayacak beceriler kazandırmaya yardımcı olun.
Ders çalışma, Oyun, Yemek ve Yatma saatlerini gösteren bir program oluşturun. Çocuğunuzun zaman yönetimi sağlayabilmesi için saat kullanımını teşvik edin. Ev içinde dikkatinin daha az dağılabileceği çalışma ortamları hazırlayın.

2- Sabır ve Toleransla Hareket Edin
Çeşitli konu ve ortamlarda zorluk yaşayan çocuğunuza evde yardımcı olmaya çalışırken, ev içindeki huzurlu ortamın bozulmasına izin vermeyin.
Aile içinde çocuğunuza sabır gösterecek şekilde ustalaşmanız önemlidir.

3- Sağlığınıza Dikkat Edin
Anne ve baba olarak sizin sağlığınız tüm zorlukları yönetecek ve üstesinden gelecek gerekli enerjiyi size sağlayacaktır. Bunun için beslenmenize, uyku düzeninize ve egzersizlerinize önem verin.

4- Pozitif Kalın
Çocuğunuzun davranışlarını geliştirmeye ve şekillendirmeye çalışırken, durumdan yakınma ve şikâyet etmek yerine daha pozitif cümle ve yaklaşımlarla hareket etmeye çalışın.

5- Net Kurallar Oluşturun
Ev içinde herkesin uyması gereken ve herkes için geçerli olan kuralları birlikte belirleyin. Bu kurallara uyulması durumunda sözel veya sosyal pekiştirmelerle ödüllendirmelerinizi yaparken, uyulmaması durumunda da devreye girecek doğal yaptırımları konuşun.

6- Çocuğunuzu Spora ve Düzenli Uykuya Teşvik Edin
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu biyolojik kökenli bir sorundur ve araştırmalarda uyku süresinin önemi vurgulanmaktadır. Yine Hareketlilik olarak çocuğunuzun açığa çıkardığı enerji fazlalığını düzenli bir spor ile yönlendirmeye çalışmanız önemlidir.

7- Beslenme Alışkanlıklarını ve Öğünlerini Kontrol Edin
Çocuğunuzun harcayacağı enerji, aldığı kalori miktarı ile bağlantılıdır. Ambalajlı, gazlı içecek ve hazır ürünlerden kaçınmayı yaşam tarzı haline getirmesinde yol gösterici olmalısınız.

8- Evcil Hayvan Bakımı
Çocuğunuzun da isteği ile edineceğiniz bir evcil hayvan, çocuğunuzun bakımına destek olması ile birlikte sorumluluk duygusunu geliştirmesine yardımcı olurken, ev içine neşeli bir ortam yaratacaktır.

9- Sosyal-Duygusal Becerilerini Geliştirmek için Destek Alın
Sosyal ve Duygusal Becerileri kazanma ve geliştirme DEHB için zorlayıcıdır. Ancak doğru yardım ve destekle imkânsız değildir. Akademik alanda çocuğunuzun yaşadığı sorunların yanında, akran iletişiminde ortaya çıkan sorunların da çözümlenebilmesi için bu alanların desteklenmesi önemlidir.

10- Tutumunuzu Değiştirin
Mükemmeliyetçi tutum tarzı çocuğunuzun ve sizin sürekli hayal kırıklığı ve umutsuzluk yaşamanıza yol açabilir. Çocuğunuzu kendi gelişimi içinde değerlendirip, onun gösterdiği gelişimi değerlendirin.

Uzm. Psk. Duygu KARAKULAK TAKVİM
Çocuk ve Ergen Terapisti

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

davranış problemleri

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ PROBLEMLERİ

Şimdi bir hayal çalışması yapalım.. Düşünün ki bir sabah gözlerinizi açıyorsunuz ve kim olduğunuza, nerede …

oyun terapisi

Oyun Terapisinin İşlevi

Oyunun çocuğun hayatında paha biçilmez bir değeri vardır. Henüz dil gelişimi tamamlanmamış çocuklar, oyun üzerinden …

Romantic-Couple

Romantik İlişkilerde Bağlanma

Bağlanma kuramı, John Bowlby tarafından ortaya konulmuş olan ve kişilerin yaşamlarına psikolojik, zihinsel ve sosyo-duygusal …