Makaleler

ilişkinizi geliştirin

Bu Ay İlişkinizi Daha İyi Hale Getirebilmek için 3 İpuçu

Bazen küçük bir hareket uzun süre etkisini sürdürebilir. İşte ilişkinize yardım etmek için bunlardan 3 tanesi.

Hayatımız yoğunlaştığında ilişkilerimiz genelde yok sayılır. Bazen haftalar geçip de sonunda eşinize döndüğümüz ana kadar neler olduğunu fark etmezsiniz ve ancak bunu yaptığınızda eşinizle bağlantınızın kesildiğini hissedersiniz. En iyi ilişkinin bile dikkate ihtiyacı vardır. Eğer ilişkinizin iyileşmeye ihtiyacı varsa işte size bu ay ilişkinize yeniden heyecan katmak ve eşinize sevildiğini hissettirebilmek adına uygulayabileceğiniz üç işe yarar ipucu.

1.Hiç beklenmedik bir şey için teşekkürlerinizi iletin.

Minnettarlığı ortaya koymanın insanları ne kadar iyi hissettirdiğini hafife alırız. Eşinize karşı olan müteşekkirliğinizi ifade etmenin etkisi iki taraf içinde uzun sürebilir. Hatta eşinize zaten yapması gereken bir şey için teşekkür etmenin ikiniz için de çok büyük yararları olabilir. Bu yüzden bu ay, eşinizin yaptığı ancak genelde teşekkür etmediğiniz bir şey bulun ve teşekkürünüzü ifade edin. Bu eşinizin her gün işe giderek sizi güvende hissettirmesine dair ona hiç teşekkür etmediğiniz konusunda göz açıcı olabilir. Hatta belki teşekkür edeceğiniz şey size her zaman güzel bir doğum günü hediyesi alması veya son dakika çıkardığınız planlarınızda size eşlik etmek konusunda istekli olmaları olabilir. Bu şey her ne ise teşekkürünüzü içten edin ve bunu eşinizin dinleyip bundan keyif alabileceği bir anda yapın.

 

2.Beraber eğlenceli bir şey yapın.

Eğer bir süredir bir ilişki içindeyseniz ilişkinizin bir rutine oturması çok kolaydır. Özellikle işiniz veya çocuklarınız ile meşgulseniz beraber vakit geçirdiğiniz zamanların çoğu sadece planlama yapmak üzerinedir. Bu tür deneyimler hayatın tabi bir parçası ama bunları daha olumlu deneyimler ile dengeli hale getirmek uzun vadede mutluluğunuzu korumak için bir anahtar olabilir. Dolayısıyla bu ay, beraber yapabileceğiniz eğlenceli bir şey planlayın, sadece ikiniz. Evden dışarı çıkın, beraber zaman geçirin ve neden her şeyin öncesinde aşık olduğunuzu hatırlayın. Beraberce evden dışarı çıkmak zor ise ilk sefer için beklentilerinizi çok yüksek tutmayın aksi taktirde asla uygun zamanı bulamayacaksınız. Basitçe bir sonraki ayın bir gününde öğle yemeği yemek için bir randevu planlayın  – yürüyüşe gidin, yeni bir lokanta deneyin, bir film izleyin. Birlikte eğlenceli şeyler yapmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için bu gönderiye bakın.

3.Hatırlamak için biraz zaman ayırın.

Hayatımızın sıradan olaylarını hatırlamak bizlere düşündüğümüzden daha çok zevk verir. Bu, 13 yıl önce kavga ettiğinizde ona yazdığınız üç sayfalık mektup veya bir düğün fotoğrafı üzerinden o güne dair hatırladıklarınızı paylaşmak olabilir. “Tamamen unutmuştum!” dediğiniz bu anılar üzerinde konuşmak size iyi gelecektir. Bunu deneyin. Hatıralar yolundan yürümeye biraz zaman ayırın  – eski fotoğraflara, e-postanıza ve mesajlara bakın. Eğer mümkünse bunu eşinizle yapın ve birbirinize yıllar önce yaşanmış bazı favori anıları birbirinize anlatın. Mutlu anılar bizi iyi hissettirir ve bunları başkaları ile paylaşmak sosyal bağlantılarımızı güçlendirmeye yardımcı olur.

 

Derleyen

Buket Balcı

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim Programı

Önceki Duyurularımız Çocuklarda Sosyal-Duygusal Beceri Geliştirme  SOBECE / Sosyal – Duygusal Beceri Çocuk Eğitim …

Film Analizi

Önceki Duyurularımız Film Analizi İçimizdeki Yabani Hikayeler 1 Sosyal Medya Kullanımı ve Online İtibarınız Film …

Filial Terapi

Filial Terapi Filial Terapi Filial Terapi (Anne Çocuk İlişki Güçlendirme Programı ) Filial Terapi grup oturumlarına …